Dědičná štola Kajlovec je staré důlní dílo, patřící do lokality starého stříbrného dolu Slepetné. Štola byla ražena později, než byly hloubeny jámy stříbrného dolu Slepetné nacházející se jižně a výše nad dědičnou štolou Kajlovec.
Tato dědičná štola byla ražena v roce 1529 zásluhou Kryštofa z Gendorfu, který se tímto pokoušel o obnovu těžby stříbra v lokalitě Slepetné. Bylo vyraženo asi třicet metrů štoly na rozdíl od předpokládaných cca 400 metrů. Štola byla ražena technikou zvanou „sázení ohněm“. Štola byla opuštěna zřejmě z důvodu průsaku a obavy z náhlého průvalu stařiných vod ze zatopených důlních jam v předpolí ražby štoly.
Dědičná štola Kajlovec leží na naučné stezce „Stříbrný důl Slepetné“, u štoly najdete tabuli č.2 této naučné stezky, na které se dozvíte spoustu zajímavých informací a hlavně si můžete prohlídnout fotografie z nitra štoly. K dědičné štole Kajlovec dojdeme buď z Kajlovce po žluté značce, kdy cca po dvou stech metrech odbočíme po značce naučné stezky doprava, po obou značkách nás čeká znatelné stoupání.
Druhou, asi snažší možností, jak se dostat k dedičné štole Kajlovec, je sejít od jam stříbrného dolu Slepetné, ke kterým se dostaneme z druhé strany a to buď rovnou po zelené značce od zámku v Hradci nad Moravicí a nebo z centra Hradce nad Moravicí od ulice Pod Kalvárií z části po křížové cestě Slezské Kalvárie, kde pak přejdeme na zelenou značku a dojdeme k rozcestí „Nad Záviliším“. Tam začíná naučná stezka „Stříbrný důl Slepetné“.