Stříbrný důl Slepetné je jedním z méně známých zajímavých míst Hradce nad Moravicí. Jde o pozůstatky dolování stříbronosné rudy na vrchu Slepetné (na starých mapách označováno jako „Slepetner Gebürg“). Nejstarší dolování na Slepetné probíhalo v 11. až 12. století a pojí se se založením mincovny v Olomouci moravským knížetem Břetislavem I. Tehdy šlo o nejznámější slezský stříbrný důl. Tento důl také patří k nejstarším stříbrným dolům v ČR, známé české doly jsou mladší.
Stříbrný důl Slepetné najdeme nad Kajlovcem, místní částí Hradce nad Moravicí. Nejrychleji tam dojdeme právě z Kajlovce po žluté značce, ze které asi po dvou stech metrech odbočíme na značenou naučnou stezku, čeká nás však nelehká cesta do kopce s velkým převýšením a půjdeme i kolem dědičné štoly Kajlovec. Snažší, ale mnohem delší cesta je z Hradce nad Moravicí od ulice Pod Kalvárií z části po křížové cestě Slezské Kalvárie, pak přejdeme na zelenou značku a dojdeme k rozcestí „Nad Záviliším“. Tam začíná naučná stezka „Stříbrný důl Slepetné“, která nás kromě jam a odvalů tehdejšího stříbrného dolu dovede také ke staré dědičné štole Kajlovec.
Pozůstatky stříbrného dolu Slepetné tvoří několik plytkých jam, odvalů a plytký nepatrný příkop, zrovna ten je připomínkou začátku dobývání stříbra v této oblasti a to v 11. až 12. století, kdy se stříbro dobývalo pomoci šachtic hlubokých třicet až padesát metrů. Výraznější připomínkou těžby v této lokalitě je šest plytkých jam nálevkovitého tvaru, dnes z části zarostlých stromy, jež představují pozůstatek těžby z patnáctého století, kdy byla těžba obnovena po otevření opavské mincovny. Tyto jámy jsou nejpatrnější a zřejmě dosahovaly hloubky až 25 metrů. Spoustu zajímavých informací najdete na informační tabuli. Pokud budete pokračovat po naučné stezce k dědičné štole Kajlovec, počítejte s velkým stoupáním zpět na „hlavní“ zeleně značenou cestu.
GPS:49.8511494N, 17.8914928E